ADCC 2017 World Championships in Espoo

ADCC 2017 AT Metro Areena in Espoo

This was totally unexpected and slightly unheard of to be honest. Some of the mixed martial arts biggest stars are coming over to Finland this month.

The ADCC (The Abu Dhabi Combat Club) is hosting a top level MMA event on September 23rd and 24th in Espoo. The line up is super exciting with a juicy super fight between Chael Sonnen (I think his nick name is mr Diplomacy?) and Frank Mir on the cards on top of what is a very impressive line up. If you watch MMA even half regularly you will certainly recognize many of the fighters coming over. Mixed in are also some local Finnish fighters, without knowing anything about those guys in advance, lets hope they do well and make it out of there alive, that’s how tough the line up reads.

What is the ADCC? -read more here.

Where is the Metro Areena – you can look up a map here – although we can tell you right now you are most likely taking a taxi, even if you live in Finland :-). The trip isn’t anything to be afraid of, its only some 20 mins from down town Helsinki by taxi, but lets just say that when you get there you will be able to recognize the building. And what about after its over? The smart fan will have contacted Crystal Show Club to picked up with our limo.

The list of fighters (18.9.2017) – Don’t hold us accountable if one of the fighters doesn’t make it.

-66kg

  1. Rubens Charles (Brazil) – ADCC 2015 winner
  2. Uranov Zhakshylyk (Kyrgyzstan) – 1st Asian Trial winner
  3. Janusz Andrejczuk (Poland) – 1st European Trial winner
  4. Justin Rader (USA) – 1st North American Trial winner
  5. Pablo Mantovani (Brazil) – 1st South American Trial winner
  6. Paulo Miyao (Brazil) – 2nd South American Trial winner
  7. Yuta Shimada (Japan) – 2nd Asian Trial winner
  8. Ethan Crelinsten (USA) – 2nd North American Trial winner
  9. Kuba Witkowski (Poland) – 2nd European Trial winner
  10. Geovanny Martinez (USA) – Invited
  11. Augusto “Tanquinho” Mendes (Brazil) – Invited
  12. AJ Agazarm (USA) – Invited
  13. Baret Yoshida (USA) – Invited
  14. Nicolas Renier (France) – Invited
  15. Kamil Wilk (Poland) – Invited
  16. Erno Elgland (Finland) – Invited

-77kg

  1. Lachlan Giles (Australia) – 1st Asian Trial winner
  2. Tero Pyylampi (Finland) – 1st European Trial winner
  3. Mansher Singh Khera (USA) – 1st North American Trial winner
  4. Felipe Cesar (Brazil) – 1st South American Trial winner
  5. Marcelo Mafra (Brazil) – 2nd South American Trial winner
  6. Osmanzhan Kassimov (Kazakhstan) – 2nd Asian Trial winner
  7. Vagner Rocha (USA) – 2nd North American Trial winner
  8. Oliver Taza (Canada/Lebanon) – 2nd European Trial winner
  9. Garry Tonon (USA) – Invited
  10. Lucas Lepri (Brazil) – Invited
  11. JT Torres (USA) – Invited
  12. Gilbert Burns (Brazil) – Invited
  13. DJ Jackson (USA) – Invited
  14. Celso Vinicius (Brazil) – Invited
  15. Leonardo Saggioro (Brazil) – Invited
  16. Enrico Cocco (USA) – Invited

-88kg

  1. Craig Jones (Australia) – 1st Asian Trial winner
  2. Jesse Urholin (Finland) – 1st European Trial winner
  3. James Brasco (USA) – 1st North American Trial winner
  4. Murilo Santana (Brazil) – 1st South American Trial winner
  5. Kaynan Casemiro Duarte (Brazil) – 2nd South American Trial winner
  6. Kit Dale (Australia) – 2nd Asian Trial winner
  7. John Salter (USA) – 2nd North American Trial winner
  8. Piotr Marcin Frechowicz (Poland) – 2nd European Trial winner
  9. Romulo Barral (Brazil) – Invited
  10. Keenan Cornelius (USA) – Invited
  11. Gordon Ryan (USA) – Invited
  12. Pablo Popovich (USA) – Invited
  13. Alexandre Ribeiro (Brazil) – Invited
  14. Leandro Lo (Brazil) – Invited
  15. Dillon Danis (USA) – Invited
  16. Rustam Chsiev (Russia) – Invited

-99kg

  1. Roman Dolidze (Georgia) – 1st Asian Trial winner
  2. Kamil Uminski (Poland) – 1st European Trial winner
  3. Eliot Kelly (USA) – 1st North American Trial winner
  4. Mahamed Aly (Brazil) – 1st South American Trial winner
  5. Salomao Ribeiro (Brazil) – 2nd South American Trial winner
  6. Yukiyasu Ozawa (Japan) – 2nd Asian Trial winner
  7. Paul Ardila (USA) – 2nd North American Trial winner
  8. Abdurakhman Bilarov (Russia) – 2nd European Trial winner
  9. Yuri Simoes  (Brazil) – Moved from -88kg
  10. Luiz Panza (Brazil) – Moved from +99kg
  11. Rafael Lovato Jr. (USA) – Invited
  12. Felipe Pena (Brazil) – Invited
  13. Joao Assis (Brazil) – Invited
  14. Jake Shields (USA) – Invited
  15. Mike Perez (USA) – Invited
  16. Jeff Monson (USA) – Invited

+99kg

  1. Orlando Sanchez (USA) – ADCC 2015 winner
  2. Arman Zhanpeisov (Kazakhstan) – Second Place on 1st Asia Trial
  3. Khamzat Stambulov (Russia) – 1st European Trial winner
  4. Tom DeBlass (USA) – 1st North American Trial winner
  5. Victor Honório (Brazil) – 1st South American Trial winner
  6. Hideki Sekine (Japan) – 2nd Asian Trial winner
  7. Casey Hellenberg (USA) – 2nd North American Trial winner
  8. Abdulaev Ruslan (Russia) – 2nd European Trial winner
  9. Vinny Magalhaes (Brazil) – Invited
  10. Marcus Almeida “Buchecha” (Brazil) – Invited
  11. Roberto “Cyborg” Abreu (Brazil) – Invited
  12. Jared Dopp (USA) – Invited
  13. Tim Spriggs (USA) – Invited
  14. Janne-Pekka Pietiläinen (Finland) – Invited
  15. Bruno Bastos (Brazil) – Invited
  16. Jesseray Childrey (USA) – Invited

W-60kg

  1. Mackenzie Dern (USA) – ADCC 2015 winner
  2. Bianca Basílio (Brazil) – South American Trial winner
  3. Rikako Yuasa (Japan) – Asian Trial winner
  4. Ffion Davies (Great Britain) – European Trial winner
  5. Michelle Nicolini (Brazil) – Invited
  6. Beatriz Mesquita (Brazil) – Invited
  7. Talita Alencar (Brazil) – Invited
  8. Elvira Karppinen (Finland) – Invited

W+60kg

  1. Talita Treta (Brazil) – South American Trial winner
  2. Tara White (USA) – North American Trial winner
  3. Samantha Cook (Great Britain) – European Trial winner
  4. Gabrielle Garcia (Brazil) – Invited
  5. Jessica Da Silva Oliveira (Brazil) – Invited
  6. Amanda Santana (USA) – Invited
  7. Venla Luukkonen (Finland) – Invited
  8. Marysia Malyjasiak (Poland) – Invited

 

Main Superfight

  • Andre Galvao vs. Claudio Calasans

Stars Superfight

  • Renzo Gracie vs. Sanae Kikuta

Stars Superfight

  • Frank Mir vs. Chael Sonnen

 

Sharing is caring!